مجله خسیس
75

کلاه برداری در تجارت الکترونیک به چه صورت است و چگونه باید از آن جلوگیری کنیم؟

کلاه برداری در تجارت الکترونیک
بازدید 516

کلاه برداری در تجارت الکترونیک

کلاه­ برداری های تجارت الکترونیک باعث می شود که شما مشتریان تان را از دست بدهید و آسیب هایی به نام تجاری شما را تهدید خواهد کرد. این راهنما به شما کمک می کند تا بتوانید برنامه ای را برای جلوگیری از این جرم سایبری در کسب و کار خودتان تدوین کنید.

امنیت تجارت الکترونیک از زمان پیدایش تا به امروز مسیر بسیار طولانی را طی کرده است، اما هنوز هم خطرات زیادی برای کسب و کارهایی که محصولات شان را به صورت آنلاین می فروشند، وجود دارد.

اگر شما صاحب یک تجارت الکترونیک کوچکی باشید، احتمالاً نام هایی همچون کلاه برداری های تجارت الکترونیک، کلاه برداری های خرده فروشی آنلاین و جرایم سایبری را شنیده اید. کسانی که قربانی این کلاه برداری ها شده باشند، ضرر بسیار زیادی را متحمل می شوند. بر اساس یک مطالعه ی انجام شده، هر دلار کلاه برداری حدود 3.13 دلار برای خرده فروشان از نظر کارمزد، بهره و از دست دادن کالا، هزینه به همراه دارد. این امر باعث می شود که شما مشتری خودتان را از دست بدهید و آسیب جدی ای به برند شما نیز وارد شود.

اگر شما می خواهید از حملات سایبری و کلاه برداری های آنلاین در امان باشید، در ابتدا بهتر است درک درستی از آن ها داشته باشید. ما در اینجا درباره کلاه برداری در تجارت الکترونیک صحبت می کنیم، اینکه چگونه باید آن را تشخیص بدهید و برای جلوگیری از آن چه کاری باید انجام دهید.

کلاه برداری در تجارت الکترونیک به چه نحوی می باشد؟

هرگونه تراکنش غیر قانونی یا جعلی که در یک وب سایت انجام می شود، به آن کلاه برداری در تجارت الکترونیک گفته می شود. این کلاه برداران از اطلاعات صورت حساب های جعلی یا سرقت شده استفاده می کنند. هکرها و مجرمان سایبری، رویکردهای مختلفی را برای کلاه برداری به کار می برند.

در سال های أخیر محبوبیت تجارت الکترونیک بسیار افزایش یافته است و همین امر باعث شده که کلاه برداران آنلاین نیز افزایش یابند. بر اساس گزارشی که توسط شرکت تحقیقاتی جرایم سایبری ارائه شده است، انتظار می رود که تا سال 2025، جرایم سایبری سالانه مبلغ 10.5 تریلیون دلار برای جهان هزینه داشته باشد.

آشنایی با 6 نوع کلاه برداری در تجارت الکترونیک

انواع مختلفی از کلاه برداری های آنلاین وجود دارد، اما این شش نوع بسیار رایج هستند.

1 – Card cracking

Card cracking زمانی اتفاق می افتد که یک دزد اطلاعات کارت اعتباری شما را می دزدد و سپس اقدام به خرید اقلام می کند. در ابتدا آن ها برای آزمایش محدودیت های کارت، اقدام به انجام خریدهای بسیار کوچک می کنند و به مرور زمان خریدهایشان را افزایش می دهند. این نوع کلاه برداری، هم باعث ضرر به سایت تجارت الکترونیک و هم سبب ضرر به مشتریان خواهد شد.

2- Chargebacks

Chargebacks به زمانی اشاره دارد که مشتری با شرکت کارت اعتباری خودش تماس می گیرد تا هزینه ها را برگرداند. کلاه بردار ممکن است از یک سرویسی استفاده کند که پرداخت با کارت اعتباری را می پذیرد و سپس منتظر دریافت کالای آن ها قبل از بازپرداخت وجه می باشد.

گاهی اوقات ممکن است مشتری کالایی را دریافت نکرده باشد، چون شرکت از درست کردن آن ها امتناع کرده باشد. در این صورت این بازپرداخت ها مشروع است. اما افرادی وجود دارند که سعی می کنند از این تاکتیک برای دریافت کالای رایگان استفاده کنند. بهتر است فروشندگان از نرم افزارهای کاربردی استفاده کنند تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوند.

3- Account acquisition

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در تجارت الکترونیک وجود دارد، ضعف در مدیریت حساب است. کلاه برداران می توانند از طریق هک کردن یا خرید گذرواژه ها به سیستم مالک وارد شوند. این کلاه برداران هنگامی که وارد سایت می شوند، اقدام به خرید کالاهایی از سایت های دیگر می کنند، از حساب فروشنده پول می دزدند و کارهای بسیار زیاد دیگری نیز انجام می دهند که ممکن است به برند شما آسیب دائمی وارد کنند.

4- بازپرداخت جعلی

یکی از ترفندهایی که کلاه برداران از آن استفاده می کنند، این است که کارت اعتباری دزدیده شده را شارژ می کنند و سپس از سایت می خواهند که به حساب دیگری بازپرداخت را انجام دهند. در ابتدا ممکن است درخواست بازپرداخت مشروع باشد، اما این یک ترفند برای سرقت محسوب می شود. کسب و کارها باید سیاست هایی را اعمال کنند که این بازپرداخت ها فقط به کارت اصلی انجام گیرد تا از این وضعیت جلوگیری کنند.

5- رهگیری توسط کلاه برداران

مجرمان سایبری اقدام به خرید کالا با کارت اعتباری سرقت شده می کنند و از آدرس صورت حساب و حمل و نقل آن کارت برای دریافت استفاده می کنند. سپس آن ها آدرس تحویل را به صورت آنلاین یا از طریق نماینده خدمات مشتری تغییر می دهند. آن ها محصول خریداری شده را به مکانی می فرستند که کلاه برداران به راحتی می توانند آن را رهگیری کنند.

6- کلاه برداری مثلثی

کلاه برداری مثلثی به این صورت است که مشتری ناآگاهانه اقدام به خرید از یک وب سایت تقلبی می کند. کلاه بردار اطلاعات مربوط به پرداخت مشتری را می گیرد و در یک وب سایت قانونی اقدام به سفارش محصول می کند.

هنگامی که مشتری به خرده فروش واقعی اعتراض می کند، کلاه بردار از بازپرداخت وجه فرار می کند و خرده فروش واقعی باید این هزینه ها را پرداخت کند.

 کلاه برداری در تجارت الکترونیک

چگونه از خود در برابر کلاه برداری در تجارت الکترونیک محافظت کنید؟

راه های بسیار زیادی برای قربانی شدن شما توسط کلاه برداران آنلاین باهوش وجود دارد. ما در اینجا مراحلی را بیان می کنیم که شما می توانید از کسب و کار خودتان و مشتریان در برابر کلاه برداران آنلاین محافظت کنید.

 1. بر روی امنیت خوب سرمایه گذاری کنید.

بهتر است به منظور امنیت سایت تان از نرم افزارهای امنیتی با کیفیت بالا استفاده کنید تا از شما و مشتریان تان در برابر کلاه برداران محافظت نماید. نرم افزار را به طور منظم به روز رسانی کنید و اطمینان حاصل کنید که می تواند مطابق با نیازهای شما سفارشی شود.

 1. امنیت را اغلب حسابرسی کنید.

اگر به طور مداوم هوشیار نباشید، تقلب در تجارت الکترونیک می تواند گریبان شما را بگیرد. بنابراین هر از گاهی بهتر است امنیت سایت تان را بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ شکافی وجود ندارد که یک کلاه بردار بتواند از آن سوء استفاده کند.

 1. خرید را کاملاً محدود کنید.

شما می توانید با محدوده خریدهایی که مشتریان تان انجام می دهند، آشنا شوید و یک حد و حدودی را برای خرید مصرف کننده در نظر بگیرید.

اگر یک کلاه بردار سعی کند دو برابر حداکثر سقف مجاز مشتریان سفارش دهد، در این صورت شما می توانید خرید را متوقف نمایید. این امر می تواند خطر کسب و کارها را به حداقل برساند.

 1. تحویل را محدود کنید.

بیشتر کلاه برداری ها را می توانید با سخت گیری در هنگام تحویل متوقف کنید. برای این کار بهتر است از تحویل کالاها به صندوق های پستی یا مکان های ناشناس اجتناب کنید و از مشتریان بخواهید از آدرس های فیزیکی استفاده کنند. شما می توانید از خدمات ردیابی برای نظارت بر این کالاها استفاده کنید.

 1. داده های مشتری را جمع آوری نکنید و آن ها را محدود کنید.

بهتر است داده های مشتری را که نگه می دارید، محدود کنید. سعی کنید فقط صورت حساب های مربوط به مشتریان تان را که بسیار ضروری است، جمع آوری کنید و از جمع آوری اطلاعات غیر ضروری نیز خودداری به عمل بیاورید.

هر اطلاعاتی را که شما ذخیره می کنید، اقدامات فوق العاده ای را برای ایمن نگه داشتن آن ها انجام دهید.

 1. بر روی پروتکل امن انتقال ابرمتن (HTTPS) سرمایه گذاری کنید.

HTTPS به عنوان یکی از اساسی ترین روش هایی به شمار می آید که از کلاه برداری در تجارت الکترونیک حفاظت می کند. این نسخه بسیار ایمن تر از پروتکل HTTP است. HTTPS داده ها را رمز گذاری می کند و از اطلاعات کارت اعتباری شما محافظت می کند. اشخاص ثالث نمی توانند این داده ها را مشاهده کنند. با خرید گواهی SSL به راحتی می توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید.

 1. نیاز به اعداد ارزش تأیید کارت (CVV)

بهتر است CVV را برای همه خریدها ضروری کنید. در این صورت کلاه بردارانی که اطلاعات کارت اعتباری را دزدیده باشند، نمی توانند فرایند خرید را تکمیل کنند.

نرم افزار تجارت الکترونیک می تواند از شما در برابر کلاه برداری محافظت کند.

یکی از بهترین استراتژی های تجارت الکترونیکی این است که از امنیت سایت تان اطمینان داشته باشید. شما باید این اعتماد را در مشتریان تان ایجاد کنید که اطلاعات شخصی و حساس آن ها را ایمن نگه می دارید.

بسیاری از پلتفرم های تجارت الکترونیک دارای عملکردهای امنیتی هستند تا اطلاعات شما و مشتریان تان را ایمن نگه دارند. برای مثال فروشگاه های اینترنتی مانند Wix eCommerce و Ecwid از گواهینامه های SSL استفاده می کنند که اطلاعات مربوط به مشتری و پرداخت را رمز گذاری می کند. فروشگاه اینترنتی Square ادعا می کند که امنیت کلیه پرداخت ها را مدیریت می کند.

لینک منبع: fool ترجمه اختصاص از خسیس

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. Lfcpyq گفت:

  buy lanoxin 250mg without prescription lanoxin brand order molnupiravir 200mg sale

 2. Euruzn گفت:

  purchase digoxin generic purchase digoxin generic buy molnunat pills

 3. Fgzrye گفت:

  diamox 250 mg pill buy imuran sale buy generic imuran 25mg

 4. Swihgb گفت:

  lanoxin 250 mg drug telmisartan order online brand molnunat 200mg

 5. Anzfnv گفت:

  buy carvedilol 6.25mg online cheap carvedilol 6.25mg usa order elavil for sale

 6. Pruenj گفت:

  order generic carvedilol ditropan over the counter elavil 10mg us

 7. Kswncw گفت:

  amoxicillin for sale online stromectol 6mg usa ivermectin 0.2mg

 8. Zbcoxd گفت:

  cheap amoxil without prescription cost stromectol 3mg can you buy stromectol over the counter

 9. Bjidch گفت:

  alendronate 70mg generic fosamax medication order ibuprofen sale

 10. Tvqepd گفت:

  order alendronate online order furadantin sale motrin 400mg ca

 11. Qhnxim گفت:

  brand dapoxetine 30mg priligy online buy buy domperidone 10mg online

 12. Gtrbex گفت:

  generic dapoxetine 60mg cheap dapoxetine buy domperidone generic

 13. Ubyvzg گفت:

  nortriptyline 25 mg usa buy panadol sale generic paroxetine 20mg

 14. Zxarae گفت:

  nortriptyline cheap order panadol 500 mg generic paroxetine 20mg without prescription

 15. Nufgyr گفت:

  indomethacin order flomax 0.2mg pills order cenforce 100mg generic

 16. Hshunf گفت:

  buy famotidine 20mg generic order famotidine 40mg without prescription order generic remeron 30mg

 17. Ppvmyj گفت:

  doxycycline 100mg us doxycycline 200mg drug buy medrol sale

 18. Fmwysv گفت:

  order doxycycline 100mg without prescription buy methylprednisolone 8 mg online medrol 16 mg online

 19. Txahci گفت:

  fenofibrate for sale buy sildenafil generic sildenafil 200 mg

 20. Ostxuf گفت:

  fenofibrate 200mg tablet sildenafil 200mg sildenafil 50mg usa

 21. Idcgqw گفت:

  tadalafil online order plavix 75mg online buy amoxicillin 500mg for sale

 22. Ihcejt گفت:

  nexium 20mg uk lasix usa oral lasix 100mg

 23. Jrhxfu گفت:

  overnight cialis delivery Buy now cialis viagra 100mg for sale

 24. Omvrnt گفت:

  cialis 10mg for sale Cialis now buy viagra pills

 25. Sdvyye گفت:

  order nexium furosemide without prescription order furosemide 40mg without prescription

 26. Xjiiwe گفت:

  order minocin 50mg pill buy gabapentin generic buy hytrin 1mg generic

 27. Svunag گفت:

  cialis overnight shipping Buy cialis on line can you buy ed pills online

 28. Rdhpda گفت:

  generic tadalafil 20mg best pill for ed cheap erectile dysfunction pills online

 29. Tynmmn گفت:

  glucophage 1000mg uk glycomet medication nolvadex online buy

 30. Zicrsq گفت:

  order provigil generic order provigil 200mg phenergan price

 31. Xduorb گفت:

  provigil online buy buy provigil online order promethazine 25mg without prescription

 32. Bhdztn گفت:

  buy metformin 500mg pills buy generic tamoxifen 10mg purchase nolvadex pill

 33. Btngva گفت:

  purchase prednisone generic isotretinoin 20mg cheap amoxil 1000mg uk

 34. Cnmqol گفت:

  clomiphene without prescription generic lipitor 10mg prednisolone online order

 35. Asjiwb گفت:

  order deltasone 20mg pill buy generic amoxil order amoxicillin 250mg online

 36. Jfrfdp گفت:

  sildenafil 100mg cost sildenafil 50mg uk order proscar

 37. Snjlzf گفت:

  cheap isotretinoin 40mg cheap acillin buy ampicillin 250mg generic

 38. Fhnbxo گفت:

  fildena 50mg pills generic fildena 100mg buy finasteride 1mg without prescription

 39. Zjlvct گفت:

  buy isotretinoin 20mg sale buy ampicillin 500mg generic order generic ampicillin 250mg

 40. Ddmang گفت:

  order ondansetron 4mg for sale bactrim 960mg sale bactrim 960mg cost

 41. Cjqysc گفت:

  ondansetron price bactrim brand order bactrim 960mg sale

 42. Haxsbd گفت:

  best allergy for allergic rhinitis order albuterol 2mg online order generic amoxiclav

 43. Foabtb گفت:

  order isotretinoin 40mg generic buy amoxil 1000mg for sale azithromycin 500mg uk

 44. Tgabbv گفت:

  accutane over the counter isotretinoin 20mg ca buy zithromax 250mg for sale

 45. Wkqwgj گفت:

  order modafinil pill metoprolol 50mg over the counter order metoprolol 100mg online

 46. Hwbwsw گفت:

  order modafinil 200mg online cheap purchase lopressor pill metoprolol online buy

 47. Yxoxfj گفت:

  cheap generic prednisolone neurontin 100mg us lasix 40mg over the counter

 48. Lldwte گفت:

  order prednisolone 20mg online prednisolone 5mg drug order furosemide for sale

 49. Mwrnxo گفت:

  avodart for sale online avodart online orlistat 60mg sale

 50. Lizwah گفت:

  buy avodart 0.5mg sale cost cephalexin xenical order

 51. Cygfrs گفت:

  buy doxycycline 200mg generic buy vardenafil sale order acyclovir generic

 52. Rrwqqe گفت:

  imuran 50mg without prescription buy imuran online naprosyn 500mg sale

 53. Gnprtx گفت:

  oral azathioprine 25mg purchase micardis sale purchase naprosyn without prescription

 54. Grhoah گفت:

  buy doxycycline 200mg generic purchase vardenafil pills zovirax ca

 55. Xklarx گفت:

  order generic omnicef prevacid 30mg brand buy pantoprazole

 56. Mixcee گفت:

  ditropan buy online oxybutynin 2.5mg ca trileptal for sale

 57. Qifbyr گفت:

  buy omnicef 300mg without prescription purchase cefdinir order protonix 20mg online

 58. Njhfqk گفت:

  order ditropan online buy trileptal 600mg online brand trileptal 600mg

 59. Kdrezm گفت:

  order avlosulfon 100mg pill buy tenormin online buy tenormin 50mg online cheap

 60. Jtbjlh گفت:

  dapsone 100mg tablet tenormin 50mg brand atenolol 50mg canada

 61. Febelg گفت:

  viagra 50mg brand viagra 150mg for sale order cialis online cheap

 62. Pnivmk گفت:

  sildenafil mail order sildenafil 25mg tadalafil ca